
Laupäeval, 6. augustil kell 11.00 toimub Kuuleka Koera Päev Politseimuuseumis! Siinkohal tegime juttu MTÜ Rakvere Koeraspordi Klubi juhi Kristi Mureliga:
Mis on rallikuulekus?
Rallikuulekus on koeraspordiala, mis on kombineeritud agility'st (iga kord erinev rada, koerajuhid peavad rada õppima, aja mõõtmine, tõkke olemasolu), koeratantsust (pöörded ja trikid) ja kuulekusest (rallikuulekuses on olemas kuulekuse põhielemendid: kõrval, istu, lama, seisa, siia jne).
Miks sellel alal on selline huvitav nimi?
Nimi on pärit ingl.k sõnast Rally-Obedience, kuna koeraspordiala on pärit USA-st. Tõenäoliselt viitab sõna ''ralli'' sellele, et soorituse eest mõõdetakse aega ning võistluspaar peab läbima ''raja''.
Milles seisneb selle erilisus?
Rallikuulekus sobib kõikidele tõugudele ja segaverelistele. Sobib ka sellistele omanikele, kellel ei ole piisavalt motivatsiooni väga tehnilist kuulekust õppida ning sobib ka juhul, kui koer ei ole just kõige ''töökam'' oma tõu või iseloomu poolest, sest võrreldes teiste koeraspordialadega võib rallikuulekuses koerajuht koeraga suhelda, st suuliselt kiita ja ergutada. Rallikuulekuse esimeses astmes (RK1) on lubatud koera iga võtte järel maiusega premeerida ning seal tohib kasutada kehakeelt käskluste andmisel. Kes ei julge oma koera veel rihmast lahti lasta, siis RK1 ja RK2 saab võistlusel läbida rihmastatud koeraga.
Erinevalt teistest koeraspordialadest on rallikuulekuse reeglites selgelt kirjas, et osaleda saavad ka puudega inimesed, olenemata sellest, millist abivahendit puudega inimene kasutab. Rallikuulekust saavad harrastada ka liikumispuudega inimesed, sest isegi võistelda saab ratastoolis.
Kokkuvõtvalt kirjeldaksin seda kui jõukohast koeraspordiala kõikidele, kes soovivad lõbusamal moel kuulekust harrastada.
Kui populaarne see on Eestis ja mis piirkonnas?
Rallikuulekus hakkas populaarsust koguma 2018.aastal, esimesed võistlused korraldati 2019.aastal. Kõige rohkem harrastatakse rallikuulekust Tallinnas, aga ka Tartus, Pärnus, Keilas ja Raplamaal. Rakvere Koeraspordi Klubi alustas rallikuulekuse treeningutega alates 2022.a kevadest.
Mida saavad Politseimuuseumi üritusel osalejad õppida? Kuidas saab ise oma koeraga seda õppida/ harjutada? Kus?
Üritusel osalejad näevad ära, mida rallikuulekus endast kujutab. Iseseisvalt saab üht-teist uurida ja õppida, lugedes rallikuulekuse eeskirju ja siltide kirjeldusi (saadaval ka Rakvere Koeraspordi Klubi kodulehel). Esialgu oleks hea muidugi harjutada treeneri all, kes annab nippe ja juhiseid edaspidiseks.
Ja kui kaua peab koeri harjutama/õpetama, et nad saaksid sellel alal meistriks?
Meistriks saamine oleneb suuresti koera ja tema omaniku ettevalmistusest ja motivatsioonist, aga RK1 rada õpitakse üldjuhul selgeks juba mõne trenniga.
Kas on eraldi tõug, kes on sellel alal eriti professionaal?
Hetkel ei ole ma võistlustel täheldatud mingeid eelisi tõugude puhul, RK4 ehk kõrgeima klassi tulemuse on saavutanud erinevad koerad alates jack russelli terjerist ja papillonist, kuni saksa lambakoera ja segavereliseni.
Nimeta mõni põnev fakt seoses rallikuulekuse alaga.
Rallikuulekust hinnatakse võrreldes teiste aladega vastupidi: igal võistluspaaril on alustades 100 punkti, kust vigade eest võetakse punkte maha.
Kuuleka Koera Päev Politseimuuseumis 6. augustil kell 11.00