
Kolmapäeval, 21. septembril 2022 toimub Rakvere Linnakodaniku Majamuuseumis (Pikk 50) Rakveres tegutsenud fotograafile ja kirjastajale Carl Sarapile (1893-1942) pühendatud fotoajaloopäev.
Eesti fotoajaloo üks tippe, fotograaf Carl Sarap, ja tema elukaaslane Johanna Triefeldt elasid 1930. aastatel Rakveres, pidasid siin raamatu- ja kirjatarvete poodi ning pildistasid ja kirjastasid postkaarte. Sarap oli tõeline fotorändur, kes käis palju mööda Eestimaad ringi ning jäädvustas Eesti linnu ja külasid, arhitektuuri ja loodust. Leipzigi messil (1940) antud intervjuus rääkis ta plaanist anda välja Eestimaad hõlmav üldteos fotoalbumite kogumikuna, mis valmis ei saanudki. Küll aga ilmusid valmis üle-eestiline fotopostkaartide sari “Kaunis kodumaa” (1936-1940), maateaduse õppefotode sarja “Eesti pildis” esimesed komplektid ning arhitektuurifotograafia tähtteos, fotoraamat “Vana Narva” (1939). Carl Sarapi fotosid ja negatiive on säilinud mitmes Eesti muuseumis ja mäluasutuses, kõige suuremad kollektsioonid on Virumaa Muuseumide ja Tallinna Linnamuuseumi kogudes.
Fotoajaloopäeval tutvustab ajaloodoktor Tõnis Liibek lähemalt varajast arhitektuurifotot - pildimaailma n-ö enne Sarapit peatudes ka Virumaal tehtud ülesvõtetel. Kõrgema Kunstikooli Pallas professor, kunstnik ja teadlane, filosoofiadoktor Peeter Linnap nimetab Carl Sarapit paljuski eesti pildimaailma/ pildiloo ideaalseks figuuriks: "Mingis mõttes on tema fotod oma täiuslikus steriilsuses hirmutavadki - jääb nimelt mulje, et neid polegi teinud mitte inimene vaid masin, mis on lähtunud ideaalsete pindade, joonte, toonide ja komponeerimise valemitest." Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumis avatud näituse "EESTI PILDIS. Fotograaf Carl Sarap (1893–1942)" üks kuraatoreid Merilis Roosalu viib meid teekonnale läbi Sarapi fotopärandi. See on üks mahukamaid säilinud üle-eestilise haardega pildikogusid 1930. aastatest, mis on teostatud esteetiliselt ning tehniliselt nii kõrgel tasemel. Virumaa Muuseumide peavarahoidja Pilvi Põldma kõneleb Sarapi fotodest ja temaga seotud materjalidest, mis on hoiul siinse muuseumi kogus. Lõpetuseks aga toob Uhtna Raamatukogu juhataja Inge Pikkoja meid tänasesse päeva ja räägib selles, mis on saanud esimesest kogukonda kaasavast topoteegi projektist.
Ettekannete järel toimub Fotomuuseumi uue trükise "Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap / Estonia in Picture. Photographer Carl Sarap“ esitlus Rakveres. Fotoalbumist leiab huviline kõiki Eesti maakondi hõlmava Carl Sarapi fotode valiku. Lisaks saab lugeda põhjalikku uurimust fotograaf Carl Sarapist ja tema elukaaslasest Johanna Triefeldtist. Kunstiajaloolane Tiina Abel ja Sarapi fotopostkaardiseeriate “Kaunis kodumaa” ja “Eesti pildis” uurija Kati Sarapik mõtestavad raamatus Carl Sarapi lüürilisi fotosid 1930. aastate ja kaasaja kultuurimälus.
Fotoajaloopäeval osalemine on tasuta.
KAVA:
10.00 Avasõnad
10.10-10.50 Peeter Linnap (Kõrgem Kunstikool Pallas). Carl Sarap - Eesti pildimaailma ideaal (ettekanne veebi vahendusel)
10.50-11.30 Tõnis Liibek (Taltech). Varajasest arhitektuurifotost Eestis
11.30-12.10 Merilis Roosalu (Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseum).Carl Sarapi fotopärand
12.10-12.40 Pilvi Põldma (SA Virumaa Muuseumid). Carl Sarapi fotod Virumaa Muuseumide kogus
12.40-13.10 Inge Pikkoja (Uhtna Raamatukogu). Uhtna topoteek - kogukondlik mänguruum oma võimalustega
Järgneb Fotomuuseumi värske raamatu "Eesti Pildis. Fotograaf Carl Sarap / Estonia in Picture. Photographer Carl Sarap“ esitlus Rakveres. Raamatu hind esitluse ajal 45 eurot (tasuda saab kohapeal sularahas).
Sarapi loometeest inspireeritud fotoajaloopäev on kaaslaseks Virumaa Muuseumide välinäitusele "Fotorändur Carl Sarapi Rakvere". Väliekspositsioon on oktoobri lõpuni avatud Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil.
Täname:
Eesti Kultuurkapital, Rakvere linn, Rahvakultuuri Keskus